6 grudnia 2019. imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
  × strona główna
sławni ludzie z naszej gminy
°Jacek Jezierski
°Stanisław Warszewicki
  

Urząd Gminy
Sobienie-Jeziory
tel. +48 25 685-80-90
gminasj@gminasj.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Herb rodu Jezierskich

Jacek Jezierski, syn Ludwika Jezierskiego, dziedzica Sarnowa i Kierzkowi w powiecie łukowskim, urodził się w 1722 roku, zmarł w 1805 w Otwocku Wielkim, jego ciało spoczęło w podziemiach parafialnego kościoła w Sobieniach-Jeziorach. W 1758 roku rozpoczął karierę poselską, został senatorem i kasztelanem łukowskim. Był właścicielem dużej fortuny, zasłużył się w przemyśle żelaznym dla całego kraju, wyróżniał się jako intelektualista i polityk. Pozostało po nim wiele pism o treści politycznej, ekonomicznej i społecznej. W 1762 roku nabył nieznane dziś z nazwy Sobienie Średnie, a w następnych latach dalsze wsie i folwarki w okolicy Sobień Szlacheckich. Między rokiem 1774 a 1777 pod jego administracją znalazły się Sobienie Kiełczewskie, Zambrzyków, Śniadków Dolny, Siedzów, Piwonin, Brzumin, Osieck i Dziecinów. Około 1780 roku założył osadę Sobienie Jeziory. Tutaj też założył pierwszą w Polsce fabrykę kos. W 1801 roku został obdarzony tytułem hrabiowskim dla siebie i dla swej rodziny przez cesarza austriackiego Franciszka II.

Twórczość intelektualna Jacka Jezierskiego obracała się wokół ekonomicznej i ustrojowej reformy Polski. Kładł nacisk na odbudowę szeroko rozumianej w państwie gospodarki. Uznawał konieczność zmian politycznych w ramach ustroju stanowego. Cenił praworządność, był przeciwnikiem ruchu rewolucyjnego ( pisma „Wszyscy błądzą. Rozmowa pana z rolnikiem, obaj z błędu wychodzą”, „Rozmowa druga pana z rolnikiem, część II”, „Do Jarosza Kutasińskiego”, „List do przyjaciela w okolicznościach miast tyczących się Warszawy pisanego z dodatkami druga edycja”, „Miasta bez prawa”).

Był zwolennikiem urządzenia prawnego Żydów i wciągnięcia ich w proces ekonomicznego rozwoju kraju. W polemice naraził się przedstawicielom kleru, gdyż proponował większy wkład materialny Kościoła w sprawy związane z obronnością i powiększeniem liczby wojska.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakie działania są najistotniejsze w rozwoju gminy w najbliższych latach?
rozwój infrastruktury tech.
rozwój sektora usług i turystyki
łatwy dostęp do edukacji
rozwój przedsiębiorczości
rozwój nowych tech.informacyjnyc
zobacz wyniki

<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA